Արմինֆո. Ռուսաստանի հայերի միության (ՌՀՄ) նախագահ Արա Աբրահամյանը խոսել է Երևանի "Զվարթնոց" օդանավակայանում անձնագրային հսկողության երկար անցման պատճառների մասին, ներկայացրել իր դիրքորոշումը Հայաստանի եվրաինտեգրման, Հայոց ցեղասպանության և ՀԱՊԿ-ի հարցում իշխանությունների վարած քաղաքականության վերաբերյալ:
ՌՀՄ ղեկավարը կարծում է, որ նման գործողություններով Հայաստանի իշխանությունը՝ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ, փորձում է ահաբեկել մարդկանց, այդ թվում՝ իրեն ։ Սակայն, ըստ նրա, ինքը վախենալու ոչինչ չունի, քանի որ ոչ մի անօրինական բան չի արել, շատ լավ բաներ է արել հայրենիքում: Նա հիշեցրել է ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Արցախում իրականացված մի շարք հումանիտար ծրագրերի մասին: Նրա խոսքով, ամենայն հավանականությամբ, իրեն երկիր չթողնելու փորձի պատճառը Հայաստանում իր ակտիվ հասարակական-քաղաքական գործունեությունն է:
"Ես ողջ կյանքում զբաղվել եմ մարդկանց օգնելով։ Բազմաթիվ ծրագրեր եմ իրականացրել Հայաստանում։ ՌՀՄ - ն ունի 640 գրասենյակ ողջ Ռուսաստանում, և մենք Ռուսաստանի Դաշնության առաջատար համայնքային կազմակերպություններից մեկն ենք: Հավանաբար, իմ այդ ակտիվության պատճառով ուզում են ինձ վախեցնել", - ասել է նա՝ մարտի 31-ին Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Աբրահամյանը քննադատել է ՀՀ գործող իշխանությունների քաղաքականությունը, այդ թվում՝ նաև Արցախի նկատմամբ, և նշել, որ նա այդքան հեշտ է հանձնել, քանի որ իր հոգին չէր ցավում այդ հայկական հողի համար, քանի որ այնտեղ ներդրումներ չէր կատարել: Այնուհետև նա քննադատել է հայ մտավորականությանը և գործարար հանրությանը՝ պասիվության և հայրենիքի ճակատագրի հանդեպ անտարբերության համար։
"Մեր ժողովուրդը բաժանված է։ Եվ դա արել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ բոլորին բաժանելով "սևերի և սպիտակների" ։ Մենք պետք է համախմբվենք մեր երկրի խնդիրների շուրջ", - կարծում է Աբրահամյանը, հավելելով, որ միջոցառմանը եկել է Հայոց ցեղասպանության մասին գրքով, քանի որ պատմական իրադարձությունները չի կարելի մոռացության մատնել։
"Հայոց ցեղասպանության հարցը մոռացության մատնելու հարցը կախված է այս իշխանություններից՝ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ ։ Նա այժմ միանձնյա որոշումներ է կայացնում բոլոր հարցերի վերաբերյալ, խախտում է բոլոր օրենքները", - նշել է ՌՀՄ ղեկավարը։
Այնուհետև նա հիշեցրել է, որ հենց Հայաստանի իշխանությունները ՝ Փաշինյանի գլխավորությամբ, հանձնել են Արցախը, հրաժարվելով պաշտպանել այն, իսկ արցախցիները մահվան սպառնալիքի տակ ստիպված են եղել փախչել Հայաստան, իսկ այժմ նրանց զրկում են նաև սոցիալական օգնությունից։ "Ինչպես կարելի է մարդկանց զրկել օգնությունից։ Փաշինյանը հոգեբանական տեռորի է ենթարկում հայ ժողովրդին։ Նա կատարում է ադրբեջանական կողմի բոլոր պահանջները, պատրաստվում է ստորագրել ինչ-որ խաղաղության պայմանագիր, որն, իբր, խաղաղություն կբերի ։ Ցույց տվեք, թե ինչ փաստաթուղթ է", - հարցրել է նա։
Այնուհետև նա քննադատել է Հայաստանի իշխանությունների եվրաինտեգրման նախաձեռնությունը, համոզմունք հայտնելով, որ Հայաստանին երբեք չեն ընդունի ԵՄ, Իսկ այդ գործողություններով վնաս կհասցվի Եվրասիական տնտեսական միության հետ հարաբերություններին: ՌՀՄ ղեկավարը նաև կարծում է, որ հենց Հայաստանի իշխանությունների ոչ կոմպետենտ քաղաքականությունն է հանգեցրել Հայաստանի և ՀԱՊԿ-ի հարաբերությունների վատթարացման: