Արմինֆո. Արդյո՞ք ՀՀ կառավարությունն ունի Բաքվից հայ գերիներին վերադարձնելուն ուղղված գործողությունների ծրագիր. վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից հետաքրքրվել է ընդդիմադիր պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը՝ մարտի 26-ին խորհրդարանում կառավարության ժամի ընթացքում։ Խորհրդարանականը նաև հարց է ուղղել, թե ինչպես են պաշտպանելու արցախցիների շահերը, ինչպես նաև նրանց վերադարձի իրավունքը, եթե խաղաղության համաձայնագրի շրջանակում Երևանը պատրաստ է թուլացնել իր դիրքերը, զիջել և հրաժարվել միջազգային դատական ատյաններ ներկայացված հայցերից:
Փաշինյանի ասելով՝ գերիներին վերադարձնելու համար իշխանության զինանոցում նախկինում կիրառվող գործիքակազմն է։ Ոչ մի նոր բան: Նրա հավաստմամբ՝ հարցն իշխանությունների օրակարգում է, ինչպես հումանիտար, այնպես էլ քաղաքական, որպես կարեւոր թեմա տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատման համար։
Ինչ վերաբերում է "զիջել" բառին, ապա վարչապետը հերթական անգամ հայտարարել է, որ համաձայնագրում միակողմանի պարտավորություններ չկան։ Բացի այդ, ինչպես նշել է վարչապետը, այդ կետն ուժի մեջ կմտնի միայն համաձայնագրի ստորագրումից եւ վավերացումից հետո, եւ, ընդ որում ՝ փոխադարձ հիմունքով, այսինքն՝ հավասարապես «կթուլացնի» նաեւ Ադրբեջանին։
"Հիմնարար հարցը հետևյալն է. արդյո՞ք ՀՀ ժողովուրդը ցանկանում է շարունակել Ղարաբաղյան շարժումը, թե՞ ոչ",- ասել է նա՝ հայտարարելով շարժման դերի մասին "Հայաստանի պետականության չկայացման" գործում։
"Կարծում եմ, որ մենք չպետք է շարունակենք Ղարաբաղյան շարժումը։ Կարծում եմ նաև, որ խաղաղության հասնելու ճանապարհը, որով մենք գնում ենք, հայ գերիներին վերադարձնելու ամենաարդյունավետ միջոցն է։ Ավելի գործուն ճանապարհ, պարզապես, գոյություն չունի>, - ամփոփել է նա։