Արմինֆո. Երևանը դեռևս ըմբռնում չունի, թե որտեղ և երբ է հնարավոր Բաքվի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը։ Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ Իրանի իր պաշտոնակից Աբաս Արաղչիի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Պատասխանելով հարցին, թե ինչ պետք է անի Երեւանը այն պայմաններում, երբ Բաքվի հետ խաղաղության համաձայնագրի նախագծի տեքստը համաձայնեցնելու մասին հայտարարությունից հետո ադրբեջանական կողմը նոր պայմաններ է բարձրաձայնում եւ ապատեղեկատվություն տարածում սահմանային խախտումների մասին, Միրզոյանը նշել է, որ հայկական կողմն առաջարկել է ադրբեջանական կողմին բանակցություններ սկսել բանակցությունների վայրի եւ ժամանակի վերաբերյալ:
Ընդ որում, նա փաստել է, որ այս պահին Ադրբեջանը չի հաստատել փաստաթղթի ստորագրման ժամկետների և վայրի քննարկում սկսելու պատրաստակամությունը, ընդհակառակը, այնտեղից սկսել են պայմաններ առաջադրել:
"Ի՞նչ անել, հարցնում եք։ Շարունակել աշխատել, բանակցել, տևական խաղաղություն ապահովող արժանապատիվ լուծումներ փնտրել։ Դրան այլընտրանք չկա։ Այո, դեռևս չկա ըմբռնում, թե որտեղ և երբ է հնարավոր փաստաթղթի ստորագրումը։ Մենք պատրաստ ենք հնարավորինս արագ ներգրավվել գործընթացում", - հավելել է Հայաստանի արտգործնախարարը։
Ընդ որում, ողջույնի խոսքում Միրզոյանը հաղորդել է, որ Իրանի գործընկերոջը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և խաղաղության համաձայնագրի հետ կապված իրավիճակը։ Այս համատեքստում նա վերահաստատել է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության վերջնական հաստատման Հայաստանի ձգտումը։ Նրա խոսքով ՝ այդ ճանապարհին կարևոր փուլ կարող է դառնալ Բաքվի հետ խաղաղության պայմանագրի նախագծի համաձայնեցված տեքստի ստորագրումը։
Միրզոյանը նաև շնորհակալություն է հայտնել Իրանին այդ հարցում դիրքորոշման համար: "Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ բարձր ենք գնահատում Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության անձեռնմխելիության վերաբերյալ Իրանի հստակ դիրքորոշումը։ Ինչպես Իրանի, այնպես էլ Հայաստանի համար մեր երկրների միջև սահմանի անձեռնմխելիությունը կենսական նշանակություն ունի", - ասել է Հայաստանի գլխավոր դիվանագետը։
Նախարարը նաև նշել է, որ հանդիպմանը, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկվել են նաև միջազգային օրակարգի հարցեր, և ինքն իր կողմից ընդգծել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ ներդրում ունենալ Իրանի և իր բարեկամ երկրների միջև երկխոսության մեջ: