Արմինֆո.ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափը միջազգային լայն աջակցություն է վայելում։ Այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
"Ինչպես նշված է Ռուսաստանի ԱԳՆ 2021 թվականի նոյեմբերի 9 - ի հայտարարության մեջ, կարեւոր ենք համարում շարունակել «եռյակի» գծով ջանքերը, առաջին հերթին, տարածաշրջանի առջեւ ծառացած սոցիալ-տնտեսական եւ հումանիտար խնդիրների լուծման համատեքստում: Հիշեցնեմ, որ ս. թ. սեպտեմբերի 24-ին ՄԱԿ-ի ԳԱ 76-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդիպում են ունեցել Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների հետ <3+2> ձևաչափով։ Այժմ "եռյակը" պատրաստվում է շփումների եվրոպական մի շարք մայրաքաղաքներում։ Կարևոր ենք համարում հնարավորինս շուտ վերսկսել համանախագահների լիաֆորմատ ուղևորությունների պրակտիկան տարածաշրջան", - նշել է նա։
Անդրադառնալով <3+3> պլատֆորմի գործունեությանը ՝ Զախարովան հիշեցրել է, որ այդ թեման բազմիցս մեկնաբանել է վերջին ճեպազրույցներում: Նրա խոսքով ՝ Ռուսաստանն աջակցել է այդ նախաձեռնությանը ։ "Կարծում ենք, որ ժամանակն է այս ձեւաչափը գործնական հունի մեջ դնել։ Ինչ վերաբերում է Վրաստանի դիրքորոշմանը, ապա Թբիլիսիից հակասական հայտարարություններ ենք լսում այդ խորհրդատվական մեխանիզմին մասնակցելու վերաբերյալ ։ Բայց դա ինքնիշխան երկրի դիրքորոշումն է ։ Ելնում ենք նրանից, որ "3+3" ձևաչափը համապատասխանում է տարածաշրջանի բոլոր պետությունների շահերին", - ամփոփել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը։