Գեղամ Ստեփանյան. Արցախյան էջի փակումը մեզ համար հավասարազոր է մեր գոյության իմաստազրկման
Շաբաթ, 29 Մարտի 2025 16:17
Արմինֆո. Արցախցիների հավաքական հայրենիք վերադարձի համար, առաջին հերթին, անհրաժեշտ է ստեղծել համապատասխան հարթակ։ Այդ մասին մարտի 29 - ին Ազատության հրապարակում հաանուն արցախցիների իրավունքների հանրահավաքի ժամանակ լրագրողներին հայտարարել է Արցախի Հանրապետության նախկին օմբուդսմեն Գեղամ Ստեփանյանը։
Ընդդիմադիր. Արցախը կայացած պետություն էր, քանի դեռ Նիկոլ Փաշինյանը չէր փոխել բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը
Արմինֆո. Քանի դեռ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2018 թվին չէր փոխել բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը, Արցախը կայացած պետություն էր: Այդ մասին մարտի 28-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ԱԺ "Հայաստան" խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը, մեկնաբանելով Փաշինյանի այն հայտարարությունները, թե Հայաստանն այլեւս չպետք է ղեկավարվի Արցախյան շարժման գաղափարաբանությամբ"։
>>>
Արցախի խորհրդարանի "Ազատ Հայրենիք - ՔՄԴ" խմբակցությունը քաղաքացիներին կոչ է արել մասնակցել Երևանի Ազատության հրապարակում վաղվա հանրահավաքին
Ուրբաթ, 28 Մարտի 2025 14:26
Արմինֆո. Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի "Ազատ Հայրենիք - ՔՄԴ" խմբակցությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ ՝ կոչ անելով քաղաքացիներին մասնակցել Երևանի Ազատության հրապարակում վաղը ժամը 15:00-ին նախատեսված հանրահավաքին, որը հրավիրվում է արցախցիներին սոցիալական օգնությունը կասեցնելու ՀՀ իշխանությունների մտադրության առնչությամբ։
Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ. Լեռնային Ղարաբաղի հայերի էթնիկ զտումը ցույց տվեց մարդու համընդհանուր իրավունքների լիակատար անտեսումը
Չորեքշաբթի, 26 Մարտի 2025 15:26
Արմինֆո. Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի  60-րդ տարելիցի կապակցությամբ Հայաստանը համերաշխություն է հայտնում միջազգային հանրությանը՝ վերահաստատելով խտրականության դեմ պայքարի և հավասարության, արդարության և մարդկային արժանապատվության նկատմամբ հարգանքի վրա հիմնված հասարակություններ կառուցելու իր հավաքական պատասխանատվությունը: Այդ մասին Ռասայական խտրականության վերացման համար պայքարի միջազգային օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստում հայտարարել է ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը։
Փաստաբանն Արցախի ՊԲ զինծառայողներին կոչ է արել դիմել դատարան՝ եթե Հայաստանի ՊՆ-ը մերժում է փոխհատուցում տրամադրել չօգտագործված արձակուրդի դիմաց
Չորեքշաբթի, 26 Մարտի 2025 13:59
Արմինֆո. Արցախցի փաստաբան Ռոման Երիցյանը կոչ է արել Արցախի պաշտպանության բանակի այն զինծառայողներին, որոնց ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հրաժարվել է փոխհատուցում վճարել չօգտագործված արձակուրդի, ինչպես նաև հանգստյան օրերին ծառայության դիմաց, հարցը լուծել դատական կարգով:
Կոնգրեսի և կոալիցիայի առաջնորդները Կապիտոլիումի բլրի միջոցառմանն արդարություն կպահանջեն Արցախում Հայոց ցեղասպանության հարցում
Չորեքշաբթի, 26 Մարտի 2025 11:51
Արմինֆո. Կոնգրեսի անդամները կմիանան ամերիկահայերին և նրանց դաշնակիցներին Միացյալ Նահանգների բոլոր ծայրերից՝ պահանջելով պատասխանատվություն 1915 և 2023 թվականներին Թուրքիայի և Ադրբեջանի հանցագործությունների համար՝ ապրիլի 2-ին Կապիտոլիումի բլուրում Հայոց ցեղասպանության և Արցախի ցեղասպանության հիշատակին նվիրված միջոցառման ժամանակ: Այդ մասին ասվում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի (ANCA) հայտարարությունում։