Երեթշաբթի, 1 Ապրիլի 2025 17:57
ԿԳՄՍՆ ղեկավարը վարչապետին ներկայացրել է ՀՀ կրթության մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագրի և գործողությունների պլանի կատարման ընթացքը
Արմինֆո. Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է ՀՀ կրթության մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագրի և գործողությունների պլանի կատարման ընթացքը:
Կառավարության հաղորդագրության համաձայն, կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նախ ներկայացրել է այն երեք հիմնական առաջնահերթությունները, որոնց ուղղությամբ իրականացվել են աշխատանքները: Ըստ այդմ՝ այդ առաջնահերթություններն են՝ կրթության հասանելիությունը՝ ենթակառուցվածքների զարգացման և բովանդակության բարելավման շեշտադրմամբ, կրթության արդյունավետության բարձրացումը, կրթական ծառայությունների և արտադրանքի միջազգայնացումը: Նախարարի ներկայացմամբ՝ թվային տվյալներով, խոսքը 101 միջոցառման մասին է:
Զեկուցվել է, որ նախադպրոցական կրթության հասանելիության շրջանակում նախադպրոցական ծառայություններ չունեցող բնակավայրերի թիվը 229-ից կրճատվել է 162-ի, մսուր մանկապարտեզների հասանելիության ապահովման շրջանակում նախատեսվում է 2025-2026 թվականներին 0-2 տարեկան 195 երեխաների համար նախադպրոցական կրթության կազմակերպման պիլոտային ծրագիր 10 հաստատությունում (Երևան, Գյումրի, Վանաձոր և Հրազդան քաղաքներ), բարելավվել է 3-5 տարեկան երեխաների ընդգրկվածությունը նախադպրոցական հաստատություններում՝ հասնելով 75%-ի: ԿԳՄՍ նախարարը զեկուցել է, որ 500 մանկապարտեզի ծրագրի շրջանակում այս պահին ավարտված է 195-ը, ընթացքում է 136-ը, նախապատրաստական փուլում է 64-ը: Նշվել է, որ պետության աջակցությամբ ապահովվել է նաև սոցիալական որոշ խմբերի երեխաների նախադպրոցական կրթությունը:
Ինչ վերաբերում է հանրակրթության հասանելիության մասով իրականացված աշխատանքին՝ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ կարևոր թիրախ է եղել ապահովել պատշաճ կահավորման, արդիական միջավայրի հասանելիությունը, որն իրականացվել է 300 դպրոց ծրագրի գործիքակազմով: Ըստ այդմ՝ 300 դպրոց ծրագրի շրջանակում շահագործման է հանձնվել 44 դպրոց (շուրջ 15 000 սովորողի համար) և 19 մարզադահլիճ (շուրջ 6 500 սովորողի համար), 31 դպրոցի մասով աշխատանքներն ընթացքի մեջ են, 150-ի ուղղությամբ աշխատանքները մեկնարկել են: Գույքով ապահովվել է 44 դպրոց և 29 մարզադահլիճ: Բնագիտական և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների լաբորատորիաների ստեղծման գործընթացի շրջանակում նախորդ տարեվերջի դրությամբ 648 դպրոց արդեն ունեն կահավորված լաբորատորիաներ: ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է, որ օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում, ինչպես նաև նախորդ տարի գործարկված տեղեկատվական համակարգի շնորհիվ էականորեն կրճատվել է պարտադիր կրթության համակարգից դուրս մնացած երեխաների թիվը:
Մասնագիտական կրթության հասանելիության մասով ներկայացվել է, որ իրականացվել են մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների 14.6%-ում շենքային պայմանների բարելավման աշխատանքներ, 7 մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների տրամադրվել է 7 համակազմ մասնագիտական ուսումնալաբորատոր բազա և գույք, գերակա մասնագիտություններով տրամադրվել է 50 000 դրամ կրթաթոշակ:
Բարձրագույն կրթության հասանելիության մասով ընդգծվել է, որ բնագիտական, տեխնոլոգիական, ճարտարագիտական և մաթեմատիկական ուղղություններով մասնագիտական մանկավարժության ծրագրով սովորողների խրախուսման ծրագրի արդյունքում 2024/2025 ուսումնական տարում բուհեր են ընդունվել 304 ուսանող՝ նախորդ ուսումնական տարում ընդունվածներից 21%-ով ավելի։ 2 տարվա կտրվածքով ծրագրի շահառու են հանդիսանում 621 ուսանող` 160 բակալավրի մակարդակում և 461 մագիստրոսի, որոնցից 76-ը սովորում են գերազանցությամբ` ստանալով 77000 դրամ կրթաթոշակ:
Անդրադառնալով որակական ցուցանիշներին՝ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ նախադպրոցական կրթության ոլորտում հիմնական թիրախներն են նոր չափորոշչի ներդրումը, որն արդեն գործում է ուսումնական հաստատությունների 75 տոկոսում, վերապատրաստումների շրջանակում աշխատակիցների շուրջ 60 տոկոսն արդեն վերապատրաստվել է, ձևավորվել է մենթոր մանկապարտեզների ցանց, իրականացվում են տարբեր աշխատաժողովներ, տարակարգի մեխանիզմն է ներդրվել հավելավճարի հնարավորությամբ: Դպրոցական կրթության որակի մասով նշվել է, որ հանրակրթության նոր չափորոշիչն արդեն գործում է 7 դասարաններում՝ ընդգրկելով սովորողների 63 տոկոսին, որը զուգակցվել է դասագրքերի ոլորտի ռեֆորմով: Կրթության որակական փոփոխությունները, նախարարի ներկայացմամբ, տեսանելի են նաև միջազգային գնահատման ստուգատեսներում, մասնավորապես՝ TIMSS միջազգային ստուգատեսում, ըստ որի՝ մաթեմատիկայի միջազգային գնահատման արդյունքներով Հայաստանի դպրոցականները ցուցաբերում են շարունակական աճ՝ գրանցելով միջինից (500 միավորից) բարձր ցուցանիշներ:
Ներկայացնելով հաջորդ կարևորագույն թիրախը, որն է մանկավարժի գործունեությունը դարձնել պատշաճ վարձատրվող և հասարակական հեղինակություն վայելող, նշվել է, որ 2022-2024թթ. պարտադիր վերապատրաստման դասընթացներին մասնակցել է մանկավարժական աշխատողների շուրջ 60 տոկոսը, ուսուցիչների 20 տոկոսն արդեն կամավոր ատեստավորման համակարգի շահառու է, գործում են նաև այլ ծրագրեր՝ տարակարգի, բնագիտական առարկաների, փոքրաքանակ գյուղական դպրոցների ուսուցիչների համար: Ըստ այդմ՝ ուսուցչի մասնագիտության գրավչության բարձրացմանն ուղղված աշխատանքների արդյունքում դպրոց նոր մուտք գործած ուսուցիչների թիվը 3 300 է, 56 տոկոսը գյուղական դպրոցներում:
Խրախուսման ծրագրերի շրջանակում 2024թ. ատեստավորմանն առաջին անգամ մասնակցողների թիվը ընդհանուր հայտագրվողների նկատմամբ՝ 56.7 տոկոս է, 2024թ. տարակարգ ստացած ուսուցիչների թիվը 285 է (2.8 անգամ ավելի 2023թ. նկատմամբ), 4-րդ աստիճանի տարակարգ ստացած ուսուցիչների թիվը 59 է:
Նշվել է, որ 2023թ. կամավոր ատեստավորում մեկնարկել է նաև արվեստի և սպորտի դպրոցներում:
ԿԳՄՍ նախարարը զեկուցել է նաև «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի մասին, մանրամասներ ներկայացրել իրականացված աշխատանքների հետ կապված, մասնավորապես՝ քաղաքային ռազմավարական պլանավորման, Gmp ընկերության կողմից գլխավոր հատակագծի վերջնական մշակման, ցանցային շտեմարանի մշակման վերաբերյալ և այլն:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Սփյուռքի հայկական կրթօջախների կարողությունների զարգացման, Սփյուռքի կրթական կարիքներին համապատասխան կրթական  փաթեթների մշակման և տրամադրման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքներին: Մասնավորապես՝ իրականացվել են սփյուռքահայ ուսուցիչների վերապատրաստման, դասագրքերի և դասանյութերի տրամադրման, Սփյուռքի դպրոցների ուսումնական նյութերի էլեկտրոնային շտեմարանի հարստացման և այլ աշխատանքներ:
Զեկուցվել է, որ կրթության միջազգայնացման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքների շրջանակում ստեղծվել է ՀՀ բուհեր օտարերկրյա քաղաքացիների փաստաթղթերի ընդունման և հաշվառման էլեկտրոնային հարթակ, լրամշակվել են օտարերկրյա քաղաքացիների ՀՀ բուհեր ընդունելության և սովորողների ակադեմիական շարժունության կարգերը:
Մտքեր են փոխանակվել կատարված աշխատանքների վերաբերյալ, անդրադարձ է կատարվել կրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին, կրթական գործընթացի առանձնահատկություններին:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է կոնցեպտուալ հարցերին ամենօրյա ռեժիմով անդրադառնալու, իրականացված աշխատանքի արդյունավետությունը հետադարձ կապի միջոցով ստուգելու կարևորությունը: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է իրականացված միջոցառումները և համապատասխան հանձնարարականներ տվել բարձրացված մի շարք հարցերի լուծման առնչությամբ:
Ադրբեջանի ՊՆ-ը հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածելԱդրբեջանի ՊՆ-ը հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածել
Վարչապետ. Շատ կարևոր է որոշակի պարբերականությամբ թարմացնել մարդկանց իրազեկվածությունը Հայաստանում կոռուպցիայի մասինՎարչապետ. Շատ կարևոր է որոշակի պարբերականությամբ թարմացնել մարդկանց իրազեկվածությունը Հայաստանում կոռուպցիայի մասին
Արցախի ԱԺ պատգամավոր. Հայաստանի իշխանությունը որևէ մակարդակով չանդրադարձավ հիշարժան տարեթվին ՝ 2016 թվականի ապրիլյան քառօրյա պատերազմինԱրցախի ԱԺ պատգամավոր. Հայաստանի իշխանությունը որևէ մակարդակով չանդրադարձավ հիշարժան տարեթվին ՝ 2016 թվականի ապրիլյան քառօրյա պատերազմին
Եվրախորհրդարանում բարձր են գնահատում Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ավարտին ուղղված Հայաստանի ջանքերըԵվրախորհրդարանում բարձր են գնահատում Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ավարտին ուղղված Հայաստանի ջանքերը
Ալիևը շարունակում է Հայաստանին պայմաններ առաջադրել խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հարցումԱլիևը շարունակում է Հայաստանին պայմաններ առաջադրել խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հարցում
Հայաստանի ՆԳ փոխնախարարը ԵՄ պաշտոնյաների հետ քննարկել է թմրամիջոցների շրջանառության դեմ պայքարում համագործակցության հնարավորություններըՀայաստանի ՆԳ փոխնախարարը ԵՄ պաշտոնյաների հետ քննարկել է թմրամիջոցների շրջանառության դեմ պայքարում համագործակցության հնարավորությունները
Երևանում  մեկնարկել է «Թևեր» վերականգնողական ծրագիրը՝ ի աջակցություն Արցախից տեղահանված ընտանիքներինԵրևանում  մեկնարկել է «Թևեր» վերականգնողական ծրագիրը՝ ի աջակցություն Արցախից տեղահանված ընտանիքներին
Արցախի նախագահը հարգանքի տուրք է մատուցել 2016 թվականի ապրիլյան քառօրյա պատերազմի հերոսների հիշատակինԱրցախի նախագահը հարգանքի տուրք է մատուցել 2016 թվականի ապրիլյան քառօրյա պատերազմի հերոսների հիշատակին
Հայ արևելագետը նշել է ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալու երկու սցենարՀայ արևելագետը նշել է ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալու երկու սցենար
Բրիտանացի պատգամավորները կառավարությունից պահանջում են ճնշում գործադրել Ադրբեջանի նկատմամբ՝ հայ բանտարկյալներին ազատ արձակելու համարԲրիտանացի պատգամավորները կառավարությունից պահանջում են ճնշում գործադրել Ադրբեջանի նկատմամբ՝ հայ բանտարկյալներին ազատ արձակելու համար
Ռուս դիվանագետ ՀԱՊԿ-ին, ԵԱՏՄ-ին մասնակցությունը ԵՄ-ի հետ համատեղելը հազիվ թե հաջողվիՌուս դիվանագետ ՀԱՊԿ-ին, ԵԱՏՄ-ին մասնակցությունը ԵՄ-ի հետ համատեղելը հազիվ թե հաջողվի
ԱԺ պատգամավոր. Հայաստանը չի կարող փոխել իր աշխարհագրական դիրքը, և երկրին անհրաժեշտ է համակեցության բանաձևԱԺ պատգամավոր. Հայաստանը չի կարող փոխել իր աշխարհագրական դիրքը, և երկրին անհրաժեշտ է համակեցության բանաձև
Հայ փորձագետ. Ապրիլի 1-ից միգրանտները Ռուսաստանում վարորդական իրավունք ստանալու համար պետք է քննություն հանձնենՀայ փորձագետ. Ապրիլի 1-ից միգրանտները Ռուսաստանում վարորդական իրավունք ստանալու համար պետք է քննություն հանձնեն
Փորձագետ. Միգրանտների երեխաներին Ռուսաստանի դպրոցներում ընդգրկելու նոր կանոնները կարող են հանգեցնել նրանց կրթություն ստանալու հնարավորությունից զրկելունՓորձագետ. Միգրանտների երեխաներին Ռուսաստանի դպրոցներում ընդգրկելու նոր կանոնները կարող են հանգեցնել նրանց կրթություն ստանալու հնարավորությունից զրկելուն
ՀՀ ԱԺ-ում քննարկվել են հայ-կիպրական հարաբերությունների վիճակն ու հեռանկարներըՀՀ ԱԺ-ում քննարկվել են հայ-կիպրական հարաբերությունների վիճակն ու հեռանկարները
Կառավարող խմբակցությունը ներկայացրել է ԲԴԽ անդամների թափուր տեղերը համալրելու թեկնածուներինԿառավարող խմբակցությունը ներկայացրել է ԲԴԽ անդամների թափուր տեղերը համալրելու թեկնածուներին
"Հայաստան" խմբակցությունն ընդդիմադիր ուժերից ակնկալում է համախմբում, որպեսզի թույլ չտան Փաշինյանին իշխանությունը զավթել Գյումրիում
Շինանյութ արտադրող ու վաճառող ընկերությունը հարկայինից թաքցրել է 69 մլն դոլարի  շրջանառությունՇինանյութ արտադրող ու վաճառող ընկերությունը հարկայինից թաքցրել է 69 մլն դոլարի  շրջանառություն
Գերմանիայի նախագահը մասնակցել է Սևանա լճի ափին օդերևութաբանական գերժամանակակից կայանի աշխատանքների մեկնարկի արարողությանըԳերմանիայի նախագահը մասնակցել է Սևանա լճի ափին օդերևութաբանական գերժամանակակից կայանի աշխատանքների մեկնարկի արարողությանը
Իրավապաշտպանը կոչ է արել իրավական պատասխանատվության ենթարկել Հանրային ռադիոյի տնօրենի տիկնոջը՝ արցախցիների հասցեին ատելության խոսքի համարԻրավապաշտպանը կոչ է արել իրավական պատասխանատվության ենթարկել Հանրային ռադիոյի տնօրենի տիկնոջը՝ արցախցիների հասցեին ատելության խոսքի համար
Ավարտվել է Ավարտվել է "Սևան ազգային պարկ" ՊՈԱԿ-ում հափշտակությունների վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննությունը
Դատախազությունը Մովսես Հակոբյանին մեղադրում է Ռուսաստանից, իբր, ոչ պիտանի ռազմական տեխնիկայի գնման գործով և պահանջում է նրանից բռնագանձել մոտ 11 մլն դոլարԴատախազությունը Մովսես Հակոբյանին մեղադրում է Ռուսաստանից, իբր, ոչ պիտանի ռազմական տեխնիկայի գնման գործով և պահանջում է նրանից բռնագանձել մոտ 11 մլն դոլար
Իսկ երեկ պատերազմ էր. 9 տարի է անցել Արցախի դեմ Ադրբեջանի ապրիլյան քառօրյա ագրեսիայիցԻսկ երեկ պատերազմ էր. 9 տարի է անցել Արցախի դեմ Ադրբեջանի ապրիլյան քառօրյա ագրեսիայից
Ամենայն հայոց կաթողիկոսը Գերմանիայի նախագահին խնդրել է Բաքու այցի ժամանակ բարձրաձայնել հայ ռազմագերիների խնդիրըԱմենայն հայոց կաթողիկոսը Գերմանիայի նախագահին խնդրել է Բաքու այցի ժամանակ բարձրաձայնել հայ ռազմագերիների խնդիրը
«Դեմ Առ Դեմ»՝ «Մի դրամի ուժի» հետ«Դեմ Առ Դեմ»՝ «Մի դրամի ուժի» հետ
Վիլեն Գաբրիելյանի կողմից պատգամավորական մանդատը վայր դնելու ժամանակի հետհաշվարկը սկսվել էՎիլեն Գաբրիելյանի կողմից պատգամավորական մանդատը վայր դնելու ժամանակի հետհաշվարկը սկսվել է