Երկուշաբթի, 31 Մարտի 2025 18:51
Փարաքարի և Գյումրիի ընտրությունները ցույց տվեցին, որ հաղթում է ոչ թե կուսակցությունը, այլ՝ անհատը. քաղտեխնոլոգ
Արմինֆո. Գյումրիի և Փարաքարի ավագանու ընտրությունները ցույց տվեցին, որ ընտրություններում հաջողությունը կախված է ոչ այնքան քաղաքական ուժից, որքան՝ թեկնածուի անձից: Այդ մասին ԱրմԻնֆո-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը ' մեկնաբանելով մարտի 30-ին կայացած Գյումրի և Փարաքար համայնքների ավագանու արտահերթ ընտրությունների արդյունքները:
Փորձագետը նշել է, որ, թեև ընտրությունները համայնքային էին, սակայն դրանց արդյունքները շատ տարբեր էին ։ Բադալյանն ուշադրություն է հրավիրել Փարաքարում ընդդիմության հաջողության վրա ՝ չնայած փոքր ներկայացվածությանը։ Նրա խոսքով՝ Փարաքար խոշորացված համայնքի բնակիչները քվեարկել են ոչ թե "Միասնություն" դաշինքի, այլ Վոլոդյա Գրիգորյանի օգտին: "Այս ընտրությունները ցույց տվեցին, որ ընտրողների համար ավելի կարևոր է թեկնածուի անձնական որակները, այլ ոչ թե՝ կուսակցական պատկանելությունը։ Մարզերում քվեարկությունը հաճախ հիմնված է "լավ մարդ է, թե՝ ոչ" սկզբունքի վրա, այլ ոչ թե՝ որոշակի կուսակցությանն աջակցության վրա: Դրա համար էլ ես միշտ ասում եմ. Գյումրիի ընտրությունները մի համեմատեք համազգային ընտրությունների արդյունքների հետ։ Չնայած նրան, որ Գյումրին մեծությամբ Հայաստանի երկրորդ քաղաքն է, այնտեղ մարդկային գործոնը մնում է առաջնային", - պարզաբանել է փորձագետը։ Այդ առումով Բադալյանը հայտարարել է, որ Գյումրիում 8 մանդատով երկրորդ տեղը զբաղեցրել է ոչ թե Հայաստանի կոմունիստական կուսակցությունը, այլ նրա առաջնորդ Վարդան Ղուկասյանը: Փորձագետի խոսքով ՝ եթե Ղուկասյանն այլ մանդատով առաջադրվեր, միևնույն է, նույն քանակությամբ ձայներ կհավաքեր:
"Հայաստանի համայնքներում կուսակցական համակարգը չի գործում արդեն 30 տարի։ Թեև նման համակարգը միշտ չէ, որ գործում է նաև արևմտյան երկրներում, սակայն այնտեղ կուսակցություններն, այնուամենայնիվ, որոշակի դեր են խաղում։ Հայաստանում այդ համակարգի բացակայության դեպքում քվեարկում են դեռ անհատների օգտին", - պարզաբանել է քաղտեխնոլոգը։
Անդրադառնալով  այն բանին, որ "Եվրադաշինքը" հավաքել է ընդամենը 4,5 տոկոս ձայն՝ այն պայմաններում, երբ Հայաստանի իշխանությունները հայտարարում են երկրի եվրոպական նկրտումների մասին, փորձագետը համոզմունք է հայտնել, որ գյումրեցիների շրջանում արևմտյան կողմնորոշման կողմնակիցներն այնքան էլ շատ չեն:
Փորձագետը նաև կարծում է, որ ընտրությունների արդյունքների վրա լուրջ ազդեցություն է ունեցել գյումրեցիների շրջանում մեծ ժողովրդականություն վայելող "Դոկ" կուսակցության առաջնորդ Վարդան Ղուկասյանի չեզոքացումը:
Անդրադառնալով բուն ընտրական գործընթացին՝ փորձագետը նշել է, որ Գյումրիում իշխանության կողմից ավելի շատ օգտագործվել են հին ժամանակների համար ավանդական ընտրակեղծիքների տեխնոլոգիաները, օրինակ ՝ ամբողջ քաղաքում լույսերն անջատելը: Նրա խոսքով ՝ դա վկայում է վարչական ռեսուրսի տոտալ օգտագործման մասին։
"Եթե հանենք "Քաղաքացիական պայմանագրի" վարչական ռեսուրսի շնորհիվ ստացած  ձայները, ապա Գյումրիի ընտրազանգվածը կբաժանվի երեք խմբի. ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմնակիցներ, ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմնակիցներ և ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կողմնակիցներ։ Ըստ էության, հենց այս երեք խմբերն են հավասար ծավալով իրենց ազդեցությունն ունենում Գյումրիում։ Եթե Երևանի սցենարը չկրկնվի Գյումրիում ("Հանրային ձայն" և "Հանրապետություն" կուսակցություններն իրենց մասնակցությամբ քվորում ապահովեցին և նպաստեցին Տիգրան Ավինյանի քաղաքապետ ընտրվելուն - խմբ.), ընդդիմությունը հնարավորություն ունի կազմակերպել այլընտրանքային իշխանություն։ Այդ դեպքում քաղաքապետ կարող է դառնալ ամենաշատ ձայներ հավաքած Վարդան Ղուկասյանը ՝ ընդդիմադիր կոալիցիայի ստեղծման պայմանով։ Երկուսն արդեն հայտարարել են Ղուկասյանին եւ Կոմկուսին աջակցելու մասին՝ ընդդիմադիր "Մայր Հայաստան" դաշինքը ՝ Անդրանիկ Թևանյանի գլխավորությամբ (թեկնածու Կարեն Սիմոնյան), և "Իմ հզոր հայրենիք" կուսակցությունը ՝ Ռուբեն Մխիթարյանի հետ ։ Մնում է սպասել երրորդ կողմի պատասխանին", - նշել է Բադալյանը։
Միաժամանակ, փորձագետը նշել է, որ Գյումրիում հաղթանակը դեռ չի նշանակում իշխանության վերջնական պարտություն։ Նա հավելել է, որ գործող իշխանությունն այդպես էլ չկարողացավ վերահսկողություն հաստատել Հայաստանի մեծությամբ երկրորդ քաղաքի նկատմամբ, եւ նույնիսկ վարչական ռեսուրսներն օգտագործելով ՝ ստացավ ընտրողների ձայների ընդամենը 35 տոկոսի աջակցությունը: Դա, ըստ նրա, խոսում է այն մասին, որ Նիկոլ Փաշինյանն այլևս չի կարող խոսել Գյումրու կամ Փարաքարի անունից: "Ընդ որում, Գյումրիի իրավիճակում Հայաստանի երկրորդ և երրորդ նախագահներին սատարող ուժերը, ուզեն, թե չուզեն, պետք է գնան "հաշվարկով ամուսնության", եթե չեն ուզում, որ "Քաղաքացիական պայմանագիրը" գա իշխանության", - հավելել է Բադալյանը:
Քաղտեխնոլոգը, սակայն, պարզաբանել է, որ չի կարելի նախապես կանխատեսել, թե ինչ տեղի կունենա 2026 թվականի ընտրություններում, քանի որ Գյումրիի և Փարաքարի ընտրությունները չի կարելի համազգային ընտրությունների հետ նույն հարթության մեջ դնել: Փորձագետը բացատրել է, որ դրանց դեպքում աշխարհաքաղաքական գործոններն էական ազդեցություն են ունենում ընտրությունների ելքի վրա։