Արմինֆո. ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը կրկին փորձել է բացատրել ապրիլի 1-ից արցախցիներին տրամադրվող ամենամսյա "40+10 հազար դրամ" օգնության կրճատման տրամաբանությունը ՝ նման որոշումն արդարացնելով բնակապահովման երկարաժամկետ ծրագիր իրականացնելու անհրաժեշտությամբ: Նախարարը համապատասխան դիրքորոշում է հայտնել Հայաստանի խորհրդարանում մարտի 31-ին տեղի ունեցած պրոֆիլային հանձնաժողովի նիստի ընթացքում՝ արձագանքելով մարտի 29-ին Երեւանի կենտրոնում տեղի ունեցած հանրահավաքում արցախցիների հնչեցրած հարցերին, այդ թվում ՝ կառավարության բնակարանային ծրագրի վռրաբերյալ:
Մկրտչյանը հավաստիացրել է, որ նախարարությունը ակտիվ երկխոսություն է վարում արցախցիների տարբեր խմբերի հետ, ընդ որում, տարբեր ձևաչափերով, այդ թվում ՝ հանդիպումներ փոխվարչապետի և նախարարության աշխատակիցների հետ, ինչպես նաև նախարարի անձնական շփումների միջոցով, այդ թվում ՝ հանրահավաքի կազմակերպիչների հետ: Ընդ որում, պաշտոնյան կրկին հավաստիացրել է, որ ամենամսյա օգնության կրճատումն ուղղված է բնակչության առավել խոցելի խմբերին աջակցմանը եւ բնակարանների ձեռքբերման երկարաժամկետ ծրագրին նրանց մասնակցության խթանմանը:
"Նախարարության քննարկմանն այժմ գտնվում է մեկ այլ ծրագիր ՝ ուղղված կյանքի դժվարին պայմաններում հայտնված արցախցիներին, այսինքն ՝ բնակչության առավել խոցելի խմբերին աջակցելուն ։ Մենք նոր գործիքակազմ կառաջարկենք նրանց խնդիրների լուծման համար", - հայտարարել Է նախարարը, հստակեցնելով, որ ծրագրի մասնակիցների նկատմամբ պահանջները մնում են նույնը, մասնավորապես, Հայաստանի քաղաքացիության ընդունումը։
Անդրադառնալով հանրահավաքին արցախցիների կողմից հնչեցված քննադատությանը, թե բնակարանների ձեռք բերման համար առաջարկվող գումարները բավարար չեն, Մկրտչյանը նշել է, որ գումարի հաշվարկը կատարվում է՝ հաշվի առնելով ընտանիքի անդամների թիվը: "Եթե ընտանիքում մի քանի մարդ կա, որոնցից յուրաքանչյուրը կարող է ծրագրով ստանալ 9 միլիոն դրամ (մոտ 23 հազար դոլար), ապա ընդհանուր գումարը զգալիորեն ավելանում է", - պարզաբանել է նախարարը:
Իր խոսքը հաստատելու համար Մկրտչյանը վստահեցրել է, որ իրենց տեղեկություններով, Արմավիրի մարզում հնարավորություն կա բնակարան ձեռք բերել 4 միլիոն դրամով (մոտ 11 հազար դոլար): "Մենք կոչ ենք անում մարդկանց դառնալ տնտեսապես ակտիվ ։ Ցուցանիշները բավականին դրական են.արցախցիների շրջանում արդեն կան ոչ միայն աշխատանքի վայրում գրանցվածներ, այլև սեփական գործ սկսած անձինք: Մեր ուղերձն այն է, որ բոլոր նրանք, ովքեր ունակ են աշխատելու և հնարավորություն ունեն դա անել, օգտագործեն այն ։ Սա տնտեսական կյանքում ներգրավվելու ամենաարդյունավետ ճանապարհն է", - հավելել է Մկրտչյանը։
Խոսելով արցախցիների՝ բնակարան ձեռք բերելու խնդիրների մասին ՝ աշխատանքի նախարարը որոշել է հիշեցնել, որ երևանցիները ևս բախվում են նմանատիպ խնդիրների, և վստահեցրել է, որ նախարարությունը գործադրում է բոլոր ջանքերը դրանց լուծման համար և կոչ է արել արցախցիներին հնարավորինս արագ օգտվել բնակարանով ապահովելու կառավարության ծրագրից: Նրա խոսքով ՝ դա թույլ կտա նախարարությանը հետագայում ավելի արդյունավետ իրականացնել զբաղվածության ծրագրերը։
Միաժամանակ, Մկրտչյանը հավաստիացրել է, որ հանրահավաքից հետո նախարարության աշխատակիցները հանդիպել են մի խումբ արցախցիների հետ և լսել նրանց խնդիրները: "Չկա այնպիսի հարց, որին մենք չարձագանքենք ։ Մենք չենք խուսափում այդ խնդիրների քննարկումից և պատրաստ ենք առաջարկել մեր տարբերակները", - նշել է նախարարը, նկատելով, որ ընթացիկ ծրագրերը հենց այդպիսի հաղորդակցությունների արդյունք են ։
Անդրադառնալով հանրահավաքի ժամանակ բարձրացված հարցերին՝ նախարարը նշել է, որ նախարարությունն ուշադիր կուսումնասիրի դրանք և համապատասխան պատասխան կտա: