Արմինֆո. Քանի դեռ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2018 թվին չէր փոխել բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը, Արցախը կայացած պետություն էր: Այդ մասին մարտի 28-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ԱԺ "Հայաստան" խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը, մեկնաբանելով Փաշինյանի այն հայտարարությունները, թե Հայաստանն այլեւս չպետք է ղեկավարվի Արցախյան շարժման գաղափարաբանությամբ"։
Այդ առնչությամբ Խաչատրյանը հիշեցրել է, որ 1991թ. դեկտեմբերի 2-ից հետո Արցախյան շարժումը նոր նշանակություն ստացավ և վերաճեց պետականության, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, սահմանադրության փոփոխություններից հետո, վերանվանվեց Արցախի Հանրապետություն (ԼՂՀ - ն Արցախի Հանրապետություն վերանվանվեց 2017թ. համաժողովրդական հանրաքվեի արդյունքում-խմբ.): Այդ առնչությամբ ընդդիմադիրն ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ Արցախը պահպանել է իր պետականությունն այնքան ժամանակ, քանի դեռ իշխանության եկած Նիկոլ Փաշինյանը չորոշեց փոխել Արցախի բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը և մերժեց հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին առաջարկը:
Այնուհետև Խաչատրյանը հիշեցրել է, որ 2022 թվականից Հայաստանի վարչապետը փաստացի ճանաչել է Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի գերակայությունը։ Ընդ որում, դաշնակցականը վստահ է, որ մարտի 26-ին երկրի խորհրդարանում Հայաստանի վարչապետի անհավասարակշիռ պահվածքը խոսում է այն մասին, որ Ադրբեջանը Հայաստանին նոր պահանջներ է ներկայացրել: Նրա ասելով, ամենայն հավանականությամբ, խոսքն արդեն միայն Արցախի մասին չէ, քանի որ Հայաստանի գործող իշխանությունների զիջումները չեն դադարում:
"Ես չեմ բացառում, որ Ադրբեջանը նոր պահանջներ է ներկայացրել, օրինակ, Արցախյան պատերազմի մասնակիցների հանձնման մասով, և, հնարավոր է, նույնիսկ, ժամկետներ է նշել այդ պահանջների կատարման համար", - պարզաբանել է Խաչատրյանը։
Վերջում պատգամավորը համոզմունք է հայտնել, որ Ադրբեջանի նոր պահանջները կարող են վերաբերել նաև Հայաստանի սահմանադրության փոփոխությանը՝ մինչև 2026 թվականի ընտրությունները: