Ուրբաթ, 28 Մարտի 2025 15:54
Ընդդիմադիր. Արցախը կայացած պետություն էր, քանի դեռ Նիկոլ Փաշինյանը չէր փոխել բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը
Արմինֆո. Քանի դեռ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2018 թվին չէր փոխել բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը, Արցախը կայացած պետություն էր: Այդ մասին մարտի 28-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ԱԺ "Հայաստան" խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը, մեկնաբանելով Փաշինյանի այն հայտարարությունները, թե Հայաստանն այլեւս չպետք է ղեկավարվի Արցախյան շարժման գաղափարաբանությամբ"։
Այդ առնչությամբ Խաչատրյանը հիշեցրել է, որ 1991թ. դեկտեմբերի 2-ից հետո Արցախյան շարժումը նոր նշանակություն ստացավ և վերաճեց պետականության, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, սահմանադրության փոփոխություններից հետո, վերանվանվեց Արցախի Հանրապետություն (ԼՂՀ - ն Արցախի Հանրապետություն վերանվանվեց 2017թ. համաժողովրդական հանրաքվեի արդյունքում-խմբ.): Այդ առնչությամբ ընդդիմադիրն ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ Արցախը պահպանել է իր պետականությունն այնքան ժամանակ, քանի դեռ իշխանության եկած Նիկոլ Փաշինյանը չորոշեց փոխել Արցախի բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը և մերժեց հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին առաջարկը:
Այնուհետև Խաչատրյանը հիշեցրել է, որ 2022 թվականից Հայաստանի վարչապետը փաստացի ճանաչել է Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի գերակայությունը։ Ընդ որում, դաշնակցականը վստահ է, որ մարտի 26-ին երկրի խորհրդարանում Հայաստանի վարչապետի անհավասարակշիռ պահվածքը խոսում է այն մասին, որ Ադրբեջանը Հայաստանին նոր պահանջներ է ներկայացրել: Նրա ասելով, ամենայն հավանականությամբ, խոսքն արդեն միայն Արցախի մասին չէ, քանի որ Հայաստանի գործող իշխանությունների զիջումները չեն դադարում:
"Ես չեմ բացառում, որ Ադրբեջանը նոր պահանջներ է ներկայացրել, օրինակ, Արցախյան պատերազմի մասնակիցների հանձնման մասով, և, հնարավոր է, նույնիսկ, ժամկետներ է նշել այդ պահանջների կատարման համար", - պարզաբանել է Խաչատրյանը։
Վերջում պատգամավորը համոզմունք է հայտնել, որ Ադրբեջանի նոր պահանջները կարող են վերաբերել նաև Հայաստանի սահմանադրության փոփոխությանը՝ մինչև 2026 թվականի ընտրությունները:
Գյումրիի քաղաքապետի ընդդիմադիր թեկնածու Մարտուն Գրիգորյանի հայրն ու որդին ազատ են արձակվել դատարանի դահլիճիցԳյումրիի քաղաքապետի ընդդիմադիր թեկնածու Մարտուն Գրիգորյանի հայրն ու որդին ազատ են արձակվել դատարանի դահլիճից
Երևանի քաղաքապետարանը շարունակում է էկոցիդը՝ քաղաքը վերածելով բետոնե ամրոցիԵրևանի քաղաքապետարանը շարունակում է էկոցիդը՝ քաղաքը վերածելով բետոնե ամրոցի
Ընդդիմադիր. Արցախը կայացած պետություն էր, քանի դեռ Նիկոլ Փաշինյանը չէր փոխել բանակցային գործընթացի տրամաբանությունըԸնդդիմադիր. Արցախը կայացած պետություն էր, քանի դեռ Նիկոլ Փաշինյանը չէր փոխել բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը
Պաշտպանության նախարարության սպառազինության և տեխնիկական ապահովման վարչության պետը պաշտոնանկ է արվելՊաշտպանության նախարարության սպառազինության և տեխնիկական ապահովման վարչության պետը պաշտոնանկ է արվել
Փաշինյանի գլխավորությամբ  քննարկվել են առողջապահական հաստատությունների կառուցման ծրագրերըՓաշինյանի գլխավորությամբ  քննարկվել են առողջապահական հաստատությունների կառուցման ծրագրերը
Արցախի խորհրդարանի Արցախի խորհրդարանի "Ազատ Հայրենիք - ՔՄԴ" խմբակցությունը քաղաքացիներին կոչ է արել մասնակցել Երևանի Ազատության հրապարակում վաղվա հանրահավաքին
Գյումրեցիների մեծ մասը մտադիր է մասնակցել ավագանու առաջիկա ընտրություններինԳյումրեցիների մեծ մասը մտադիր է մասնակցել ավագանու առաջիկա ընտրություններին
Կապանում ամփոփել են անցած թատերաշրջանի արդյունքները. ֆավորիտներն էին Համազգային թատրոնը և Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնըԿապանում ամփոփել են անցած թատերաշրջանի արդյունքները. ֆավորիտներն էին Համազգային թատրոնը և Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնը
Հայաստանի օմբուդսմենը ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հետ քննարկել է Բաքվում պահվող հայ պատանդներին ազատ արձակելու հրամայականըՀայաստանի օմբուդսմենը ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հետ քննարկել է Բաքվում պահվող հայ պատանդներին ազատ արձակելու հրամայականը
Հայաստանի ժողովրդավարական ուժերի համաժողովը Գյումրու ավագանու ընտրություններում սատարել է ԵվրադաշինքինՀայաստանի ժողովրդավարական ուժերի համաժողովը Գյումրու ավագանու ընտրություններում սատարել է Եվրադաշինքին
Իրանի ԱԳ նախարարը շատ հաջող է համարել իր այցը ԵրևանԻրանի ԱԳ նախարարը շատ հաջող է համարել իր այցը Երևան
Փորձագետներ. Նույնիսկ, եթե Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնություն ձեռք բերվի, այն խաղաղություն չի երաշխավորումՓորձագետներ. Նույնիսկ, եթե Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնություն ձեռք բերվի, այն խաղաղություն չի երաշխավորում
Հայաստանի հակակոռուպցիոն կոմիտեն հաղորդում է Գյումրիում 8 անձի ձերբակալության մասինՀայաստանի հակակոռուպցիոն կոմիտեն հաղորդում է Գյումրիում 8 անձի ձերբակալության մասին
ՆԳՆ. Հայաստանի քաղաքացիների նոր անձնագրերի և նույնականացման քարտերի արտադրությունը կմեկնարկի 2026 թվականի երկրորդ կեսինՆԳՆ. Հայաստանի քաղաքացիների նոր անձնագրերի և նույնականացման քարտերի արտադրությունը կմեկնարկի 2026 թվականի երկրորդ կեսին
Հայաստանի փոխարտգործնախարարն ու ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը քննարկել են Հարավային Կովկասում առկա իրավիճակը Հայաստանի փոխարտգործնախարարն ու ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը քննարկել են Հարավային Կովկասում առկա իրավիճակը
Պոդգորիցան ցանկանում է ամրապնդել Երևանի հետ առկա քաղաքական երկխոսությունը. Չեռնոգորիայի ԱԳՆՊոդգորիցան ցանկանում է ամրապնդել Երևանի հետ առկա քաղաքական երկխոսությունը. Չեռնոգորիայի ԱԳՆ
Տարոն Մարգարյանին և Հովիկ Աղազարյանին զրկել են պատգամավորական անձեռնմխելիությունիցՏարոն Մարգարյանին և Հովիկ Աղազարյանին զրկել են պատգամավորական անձեռնմխելիությունից
134 միլիոն դրամ կբռնագանձվի հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության134 միլիոն դրամ կբռնագանձվի հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության
Լիսաբոնի «Պորտուգալական Սինեմատեկ» կինոթանգարանում իրականացվել է Սերգեյ Փարաջանովի ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրությունԼիսաբոնի «Պորտուգալական Սինեմատեկ» կինոթանգարանում իրականացվել է Սերգեյ Փարաջանովի ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրություն
Հայաստանում Գոնկուրյան մրցանակի առաջին դափնեկրի անունը կհայտարարվի մարտի 31-ինՀայաստանում Գոնկուրյան մրցանակի առաջին դափնեկրի անունը կհայտարարվի մարտի 31-ին
Արդարադատության նախարարության պաշտոնյա. Բանտերում կյանքի բարդ պայմանները հոգեբանական մարտահրավեր են դառնում կալանավորների համարԱրդարադատության նախարարության պաշտոնյա. Բանտերում կյանքի բարդ պայմանները հոգեբանական մարտահրավեր են դառնում կալանավորների համար
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերությունը տեղեկացնում է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերությունը տեղեկացնում է
Զախարովա. Հարավային Կովկասում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցը Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակը չի համակարգումԶախարովա. Հարավային Կովկասում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցը Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակը չի համակարգում