Արմինֆո.Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերը պատմել է իր ղեկավարած դիտորդական խմբի հիմնական խնդիրների մասին, որը ՀՀ տարածքում իր գործունեությունը սկսել է փետրվարի երկրորդ տասնօրյակից:
Գերմանացի Մարկուս Ռիտերը նախկինում աշխատել է Հարավային Սուդանում, Կոսովոյում,
Աֆղանստանում, Վրաստանում, իսկ առաջիկա 2 տարիներին կլինի Հայաստանում։
Հանրային հեռուստատեսության հետ զրույցում նա պատմել է, որ ՀՀ-ում ԵՄ առաքելությունը երեք խնդիր ունի. պարեկություն Ադրբեջանի հետ սահմանի երկայնքով, ներառյալ Նախիջեւանի հետ սահմանը, եւ զեկուցել ամեն ինչի մասին; ապահովել մարդկանց անվտանգությունը՝ պարեկության միջոցով, իսկ դա նշանակում է այցելել գյուղեր, սահմանամերձ շրջաններ, մարդկանց ցույց տալ, որ մենք այստեղ ենք եւ մեր գործն է հոգ տանել իրենց մասին; վստահության ամրապնդման մեխանիզմների ներդրում: Նրա խոսքով ՝ վերջին կետն արդեն ապագայի հարց է, իսկ այժմ առաջնահերթությունը սահմանի երկայնքով իրավիճակի դիտարկումն է։
Անդրադառնալով գրասենյակի տեղակայման վայրին ՝ Ռիտերը նշել է, որ Եղեգնաձորն ընտրվել է այն պատճառով, որ առաքելության նպատակն է հնարավորինս մոտ լինել երկու երկրների սահմանին:
"Մենք ցանկանում ենք ցույց տալ, որ առաքելությունը նախատեսված է ոչ միայն հայկական կողմի համար, Այդ պատճառով այն տեղակայված է ոչ թե Երևանում, այլ Ադրբեջանի հետ սահմանին։ Մենք ունենք ենթակայաններ, որոնցից մեկը գտնվում է Մարտունիում, կան նաև Իջևանում, Ջերմուկում, Կապանում, Գորիսում", - ասել է նա, հավելելով, որ այդպիսով դրանք ընդգրկում են Ադրբեջանի հետ սահմանի ողջ երկարությունը։
Պարեկությունները երբեմն կարող են տևել 24 ժամ, ամեն ինչ կախված է անհրաժեշտությունից, ներառյալ եղանակը: Այժմ, երբ դեռ պահպանվում է ձմեռային եղանակը, դժվար է հասնել լեռնային շրջաններ։
Նա նաև հաղորդել է, որ այս պահին տեղում մոտ 50 մասնագետ կա, մյուսները կժամանեն մարտ-ապրիլ ամիսներին։ « Մենք ունենք ներկայացուցիչներ ԵՄ անդամ 25 երկրներից ՝ Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Պորտուգալիայից, Լեհաստանից, Շվեդիայից և այլ երկրներից: Եվրոպական խորհրդի կողմից հրապարակված հայտարարության մեջ ընդգծվում է, որ առաքելությանը մասնակցել է 50 անզեն դիտորդ, մնացած 50-ը կլինեն վարչական անձնակազմ", - ճշտել է Ռիտերը:
Նրա խոսքով ՝ իրենք դիտորդներ ունեն, սակայն իրենց նաեւ վարչական անձնակազմ է պետք, առաքելության աշխատանքներում ներգրավված են նաեւ անվտանգության ծառայության մասնագետներ, բժիշկներ եւ լրագրողներ:
Առաքելության ղեկավարն ընդգծել է, որ ամենակարեւորը սահմանամերձ շրջանների բնակչության անվտանգության ապահովումն է:
«Մենք կանոնավոր պարեկում ենք այս հակամարտությունից տուժած գյուղերը: Մեր ներկայությամբ մենք տեղացիներին ցույց ենք տալիս, որ միջազգային հանրությունն այստեղ է՝ նրանց պաշտպանելու համար ։ Մենք այստեղ ենք, որպեսզի մարդիկ իրենց ապահով զգան:
Առաքելության ղեկավարն ընդգծում է, որ իրենց գործունեությունը թափանցիկ է, դիտարկումների ժամանակ, անհրաժեշտության դեպքում, նաև լուսանկարներ են անում։ Առաքելությունը Բրյուսելում զեկուցում է շաբաթական և փակ ձևաչափով:
«Ոչ միայն սահմանին տիրող իրավիճակի, այլև այն աշխատանքի մասին, որը մենք անում ենք, այսինքն ՝ ամեն շաբաթ ձեզ տեղեկացնում ենք, թե ինչ ենք անում։ Զեկույցները փակ են, մենք միայն լիազորություններ ունենք դրանք Բրյուսել հանձնելու, իսկ այնտեղ նրանք կարող են որոշել ՝ հրապարակել, թե ոչ։ Ավելի քան մեկ շաբաթվա ընթացքում հրադադարի ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել", - հավելել է առաքելության ղեկավարը:
Ընդ որում, Ռիտերը կարծում է, որ իրենց ներկայությունը, կարծես, ինչ-որ չափով ազդում է իրավիճակի վրա, քանի որ երկու կողմերն էլ գիտեն, որ այստեղ է գտնվում միջազգային դիտորդական խումբը:
«Եղանակային պայմանների հետ կապված դժվարություններ կան, եղել է ձմեռ, ձյուն, ճանապարհները սառել են։ Պատահեկ է, որ մենք չենք կարողացել հասնել մեր ուզած վայր։ Հուսով ենք ՝ գարնանը և ամռանը լավ եղանակ կլինի։ Այլ խնդիրների չենք հանդիպել։ Մեր առաքելությունը դեռ ամրապնդման փուլում է, մենք ունենք որոշ լոգիստիկ խնդիրներ, որոնք կապված են ողջ անձնակազմի այստեղ տեղափոխման հետ, բայց, կարող եմ ասել, որ աշխատանքները բավականին լավ են ընթանում", - եզրափակել է նա: