Ղազախստանն Ադրբեջանին առաջարկել է միանալ եվրասիական ապրանքափոխադրման ստեղծվող համակարգին
Արմինֆո.Բաքվում կայացել է տնտեսական համագործակցության ղազախա-ադրբեջանական միջկառավարական հանձնաժողովի 17-րդ նիստը՝
Ղազախստանի առեւտրի եւ ինտեգրման նախարար Բահիտ Սուլթանովի եւ Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովի համանախագահությամբ։ Կողմերը քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների արդիական ասպեկտները։
Ինչպես նշել է Բախիտ Սուլթանովը, միջկառավարական հանձնաժողովի հարթակը թույլ է տալիս համեմատել  երկու երկրների դիրքորոշումները համագործակցության առավել կարեւոր եւ հեռանկարային ուղղություններով: "Վերջին մի քանի տնտեսական ճգնաժամերը, ցավոք, դանդաղեցրել են մեր առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման տեմպերը ։ Մեզ անհրաժեշտ է նոր թափ հաղորդել մեր հարաբերություններին ՝ կայուն աճի հետագիծ դուրս գալու համար ։ Մենք ունենք հստակ ցուցանիշ. պետությունների ղեկավարները մեր առջեւ խնդիր են դրել ՝ առաջիկայում առնվազն 2 անգամ ավելացնել փոխադարձ առեւտրի ծավալները", - նշել է Սուլթանովը։
Առեւտրատնտեսական կապերի հաջող վերականգնման համար Ղազախստանն առաջարկել է Ադրբեջանին քննարկել ուղիղ ավիահաղորդակցության վերականգնման հարցը եւ մշակել պատվաստումների անձնագրերի փոխադարձ ճանաչումը: Բացի այդ, ՂՀ-ն, ադրբեջանական կողմի շահագրգռվածության դեպքում, պատրաստ է քննարկել Ադրբեջանին "ԿազՎակ" պատվաստանյութի մատակարարման հնարավորությունը: Ղազախստանը  պատրաստ է մատակարարել նաեւ Ղազախստանի արտադրության ԹԱՕ սարքեր։
Փոխադարձ առևտրի ընդլայնման շրջանակներում Բահըթ Սուլթանովն առաջարկել է դիտարկել իրենց շուկաներում ներմուծված ապրանքները Ղազախստանում և Ադրբեջանում արտադրված արտադրանքով փոխարինելու հնարավորությունը: "Առեւտրատնտեսական փոխհարաբերությունների ընդլայնման հաջորդ քայլը, մեր կարծիքով, արդյունաբերական եւ գյուղատնտեսական կոոպերացիան է, որն ուղղված է արտահանմանն ուղղված արտադրանքի արտադրությանը", - հայտարարել է Սուլթանովը:
Ղազախստանի նախարարը ադրբեջանական կողմին առաջարկել է միանալ ստեղծվող Եվրասիական ապրանքափոխադրման համակարգին՝ Ադրբեջանի տարածքում "գյուղատնտեսական արտադրանքի ներգրավման հանգուցային կենտրոններ" ստեղծելու միջոցով: "Դա թույլ կտա ստանալ" կանաչ միջանցքներ " ձեր ԱԱՀ - ի արտադրանքի ոչ միայն Ղազախստան, այլեւ այլ երկրների շուկաներ արտահանման համար ", - նշել է ՄԿՀ համանախագահը:
Իր հերթին՝ Փարվիզ Շահբազովը կարևորել է միջկառավարական հանձնաժողովի դերը Ադրբեջանի և Ղազախստանի միջև քաղաքական, տնտեսական և հումանիտար կապերի կայուն զարգացման գործում և վստահություն հայտնել, որ այսօրվա միջոցառումն արդյունավետ կլինի փոխադարձ շահերի վրա հիմնված համագործակցության հետագա զարգացման և ամրապնդման համար նոր հնարավորությունների ստեղծման գործում: Նախարարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանն ու Ղազախստանը կապված են բարեկամության եւ եղբայրության ամուր կապերով, որոնք հիմնված են ընդհանուր պատմության, մշակութային եւ հոգեւոր արժեքների վրա:
Շահբազովը նաեւ նշել է, որ 2021 թվականի 7 ամսվա ընթացքում երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 62 մլն ԱՄՆ դոլար եւ մեծ ներուժ կա առեւտրական համագործակցության բոլոր ուղղություններով արտահանման եւ ներմուծման գործառնությունների ծավալի ավելացման համար. 1995-2021 թվականներին Ադրբեջանը Ղազախստանում ներդրել է 203,7 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ Ղազախստանը՝ 94,8 մլն ԱՄՆ դոլար: "Ղազախստանի հում նավթն ու նավթամթերքն այսօր Կասպից ծովով և Ադրբեջանով փոխադրվում են Սևծովյան տերմինալներ: 2020 թվականին "SOCAR Trading S. A." ընկերությունը գնել է ղազախական ծագում ունեցող 106 հազար տոննա հում նավթ՝ Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան խողովակաշարով համաշխարհային շուկա մատակարարումների ավելացման նպատակով: Այս տարվա յոթ ամիսների ընթացքում այդ ցուցանիշը կազմել է 71 հազար տոննա", - հավելել Է նախարարը ։ Նա նաեւ ընդգծել է, որ ներկայումս Ադրբեջանում էներգաարդյունավետության եւ էներգիայի արտադրության եւ սպառման մեջ վերականգնվող աղբյուրների մասնաբաժնի ավելացման ոլորտում համալիր միջոցներ են ձեռնարկվում: Նշվել է նաեւ, որ կքննարկվի այդ ուղղությամբ փորձի փոխանակման հարցում շահագրգիռ ղազախական ընկերությունների հետ համագործակցության հնարավորությունը:
Հանդիպման արդյունքում կողմերը ստորագրել են տնտեսական համագործակցության ղազախա-ադրբեջանական միջկառավարական հանձնաժողովի տասնյոթերորդ նիստի արձանագրությունը:
"Այսօր մենք քննարկել ենք մեր երկրների համագործակցության հարցերի լայն շրջանակ ։ Համաշխարհային տնտեսության հետպատերազմյան նոր իրողությունները խթանում են ավանդական ձևաչափերի վերանայումը ։ Եվ, գնահատելով ներկայիս իրավիճակը, մեզ անհրաժեշտ է նախապատրաստվել նոր մարտահրավերներին։ Մեր երկրների ապրանքաշրջանառության տվյալները ցույց են տալիս, որ մենք չենք օգտագործում համագործակցության առկա ներուժը։ Ղազախստանը պատրաստ է ամենամոտ ժամանակներս ավելացնել ադրբեջանական տնտեսության պահանջված ապրանքների մատակարարումները՝ մետալուրգիական ոլորտում, նավթաքիմիական արդյունաբերության ոլորտում եւ այլն: Ղազախստանը շահագրգռված է նաեւ առանձին ապրանքների մատակարարմամբ։ Օրինակ, գյուղատնտեսական արտադրանքի, նավթաքիմիայի եւ մի շարք այլ արտադրական ապրանքների:
Բացի ավանդական առեւտրատնտեսական կապերից, մենք կարող ենք եւ պետք է կառուցենք փոխգործակցություն տրանսպորտային-լոգիստիկ առեւտրային շղթաների արդյունավետ վերակառուցման գործում: Դա կարեւոր է անել մինչեւ միջազգային առեւտրի լիարժեք վերականգնումը: Կանխատեսումների համաձայն ՝ արդեն 2028 թվականին աշխարհում առեւտրային հոսքերի ծավալը կաճի 45 տոկոսով: Եւ լոգիստիկայի հիմնական մասը բաժին կընկնի ցամաքային տրանսպորտին: Եվ հիմա մեր խնդիրն է
ճիշտ ներկառուցել մեր անդրկասպյան փոխադրամիջանցքը  մատակարարման համաշխարհային համակարգում", - հանձնաժողովի նիստի արդյունքները մեկնաբանել է ՂՀ առևտրի և ինտեգրման նախարար Բախիտ Սուլթանովը: